Przedwczesne wygaśnięcie umowy

Przedwczesne wygaśnięcie umowy

Ogólnie o umowie

Umowa leasingu podpisywana zwykle na 24 do 60 miesięcy. Musi być zgodna z rozwiązaniami z Kodeksu Cywilnego. Ważne jest, aby umowa leasingu nie uległa wcześniejszemu wygaśnięciu, ponieważ w takim wypadku leasingobiorca będzie miał obowiązek rozliczenia pozostałych do zapłaty rat.Po zakończeniu umowy, często jest możliwość wykupu pojazdu na stałe lub od razu w umowie widnieje zapis o przekazaniu środka trwałego po jej upływie. Wykup występuje bowiem wtedy, gdy mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym, natomiast leasing finansowy charakteryzuje się tym, że po zakończeniu trwania umowy leasingowej środek trwały zostaje bezpośrednio przekazany w ręce klienta, bez żadnych dodatkowych opłat i może on z nim zrobić, co będzie chciał.

Wygaśnięcie umowy

Umowa leasingu może zostać przerwana jeśli leasingobiorca zalega z opłatami ratalnymi. Ważną informacją jest, że wygaśnięcie umowy może spowodować całkowite uszkodzenie pojazdu, nawet jeśli to nie my byliśmy sprawcami wypadku. Warto tutaj jednak od razu wspomnieć o tym, że warunki postępowania w różnych sytuacjach są zmienne i zależne od firmy leasingowej dlatego tak ważną rzeczą jest dokładne przestudiowanie OWUL-u, czyli Ogólnych Warunków Umowy Leasingu. To tam zawarte są informacje o tym, co można i czego nie można oraz o postępowaniach obu stron umowy w najróżniejszych sytuacjach.

Utrata pojazdu

Umowa leasingu nie może trwać, jeśli utracimy środek trwały. Jeśli pojazd zostanie skradziony, leasingobiorca nie zostaje zwolniony z opłat ratalnych. Często takie opłaty spłaca ubezpieczalnia, lecz nie zawsze w pełni pokrywa się to z roszczeniami leasingodawcy. Różnicę, jeśli taka nastąpi, musi dopłacić leasingobiorca. Jest to jednak bardzo niski odsetek przypadków i możliwy raczej w małych, nieznanych firmach leasingowych. Te większe bowiem mają tak skonstruowane umowy z partnerskimi ubezpieczalniami, że klient w przypadku kradzieży nie jest narażony na dodatkowe koszty.

Wypowiedzenie umowy

Umowa leasingu może zostać wypowiedziana przez leasingodawcę, jeśli leasingobiorca nie przestrzega obowiązku utrzymania środka trwałego w należytym stanie, lub niewłaściwie z niego leasingkorzysta. Leasingodawca może wypowiedzieć umowę leasingu także, gdy pojazd jest modyfikowany bez jego zgody. Zaleganie z opłatami także oznacza koniec umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + fifteen =